Nehnuteľnosť ako INVESTÍCIA
Hodnota finančných prostriedkov na účte v banke sa vplyvom inflácie sa znižuje!
Ako? Za rok si za jedno euro už to isté ako pred rokom nekúpite.
Vplyv inflácie na občanov je reálny. Za posledné obdobie inflácia výrazne rastie, teda reálna sila meny klesá. To znamená, že si za tie isté peniaze kúpime menej ako pred časom.
Ľudskou rečou, napr. za 80 tis. eur si dnes môžeme kúpiť „NIEČO“. Na to „NIEČO“, nám už o rok alebo o dva neskôr to isté, teda našich 80 tis. stačiť nebude.
Viď. čo sa stalo z cenami nehnuteľností za posledný rok. Aj keď je inflácia v ekonomickom systéme bežný jav, záleží na jej miere a raste. V eurozóne sa aj napriek cieľom ECB, udržať ju na hodnote 2% vyšplhala na rekordné hodnoty.
Reálne úročenie úspor na bankových účtoch prakticky neexistuje. Peniaze v banke teda každým dňom strácajú na hodnote. O aké hodnoty v skutočnosti ide? O miliardy eur….
S investíciou do nehnuteľnosti je ako s každou investíciou, spojený výnos aj riziko. Vyžaduje starostlivosť a náklady sú spojené aj so samotnou kúpou. Investor kapitalizuje (speňažuje) jednorázovo na jej predaji, či postupne z peňažného toku (cash-flow), ktorý priebežne generuje jej prenájom.
Ten je však tiež spojený s ďalšími rizikami a výdavkami (administratíva, údržba a ďalšie). Výhodným riešením pre investora ja tzv. RENT MANAGEMENT – spáva prenájmu nehnuteľností.
Prečítajte si viac o RENT MANAGEMENTE.
Podľa odborníkov sa v súčasnosti výnosnosť nájmu bytov na Slovensku pohybuje od 3 – 4,5%. V dlhodobom trhovom priemere sa nárast hodnoty nehnuteľností pohybuje v priemere 5-6% ročne. Investor si teda takouto formou mohol svoju investíciu zhodnotiť výnosom až 10% ročne.
Investíciu treba zohľadniť aj z pohľadu platiteľa dane z príjmu. Oplatí sa podotknúť, že výnos z predaja nehnuteľnosti je od dane po 5 rokoch vlastníctva oslobodený!
Z pozície investora si je pri kúpe investičnej nehnuteľnosti dôležité uvedomiť každoročný nárast ceny danej nehnuteľnosti a hlavne bezpečné uchovanie hodnoty vlastných finančných prostriedkov. Pretože už pri konzervatívnom odhade rastu ceny nehnuteľnosti je to asi 5-6% ročne.
Ako vyberať investičnú nehnuteľnosť?
Odporúčame si najprv vybrať konkrétnu lokalitu a potom v nej hľadať. Vhodnosť napr. bytu na prenájom závisí predovšetkým od lokality, ceny a výdavkov spojených s jeho vlastníctvom. Zaujímajte sa o susedov, obzrite okolie bytu premyslite možné investície v budúcnosti.
Poraďte sa s vaším realitným poradcom – maklérom.
V meste vyskúšajte cestu v dopravnej špičke a aj večerné parkovanie. Netreba zabúdať na to ako časovo náročné môže byť výber dobrého nájomcu.
V pandemickom období nárazovo stúpli aj ceny rekreačných nehnuteľností. Hlavným dôvodom je potreba ľudí nájsť únik do prírody a tráviť v nej voľný čas. Komerčne úspešnejšie sú nehnuteľnosti v lokalitách s vybudovanou infraštruktúrou.
Čo však investor, ktorý nemá celú sumu na kúpu nehnuteľnosti?
Riešením je financovanie pomocou hypotéky. Počas rastu inflácie sa zvyšuje výhoda dlžníkov. Pri pôžičke totiž hodnotu strácajú peniaze banky a nie Vaše vlastné. Vhodnou obranou proti inflácii teda môže byť kúpa investičnej nehnuteľnosti „na hypotéku“.
Jej hodnota totiž bude rásť, zatiaľ čo hodnota dlhu klesať. Nezabudnite si započítať rast úrokovej sadzby. Tie sú v súčasnosti ešte stále nízke. Čo znamená, že v budúcnosti porastú. Presne určiť kedy sa nedá. Pri hypotéke na 20 rokov a pod. to ani nie je dôležité. Nezabudnite teda ani na toto a ak sa pre hypotéku rozhodnete, zafixujte si úrokovú sadzbu na čo najdlhšie obdobie.